História - History


 

História Rally Tribeč sa začala písať ešte v roku 1976, za čias bývalej Československej republiky. Od tohto roku bolo mesto Topoľčany známe nielen pivovarom, ale medzi priaznivcami motoristického športu aj Rally Tríbeč, ktorá sa už od svojho prvého podujatia zaradila medzi najťažšie rally súťaže v strednej Európe. Dôkazom toho bol aj fakt, že v osemdesiatych rokoch minulého storočia spojil s topoľčianskou súťažou nielen trate, ale aj názov organizátor dnes azda najslávnejšou rally súťažou strednej Európy – Barum Rally.

Toto všetko sa udialo v rokoch 1985 – 1987. V tomto období sa do okolia Topoľčian nasťahovala nielen celá československá rally špička, ale aj niekoľko továrenských posádok. Diváci, ktorých sa tu každoročne okolo tratí rýchlostných skúšok zišlo niekoľko desiatok tisíc tak na tratiach v okolí Topoľčian mali možnosť sledovať na tú dobu jedny z najvýkonnejších rally vozidiel za volanty ktorých sadali dnes už legendárni jazdci ako Leo Pavlík, Ladislav Křeček, Sváťa Kvaizar, ale aj zahraniční jazdci medzi ktorými mohli diváci sledovať napríklad aj výkon v tom čase mladučkého Armina Schwarza, ktorý sa neskôr stal továrenským jazdcom mladoboleslavskej továrne. Súťažiace posádky v tých časoch do Topoľčian priviezli množstvo najnovšej súťažných vozidiel medzi ktorými sa nedá nespomenúť svetoznáme vozidlá Škoda 130 RS, Lada VFTS, ale aj Audi QUATTRO, Austin Rover Metro 6R, Lancia 037, Subaru, či Mitsubishi. Tieto skvosty rally športu v dnešnej dobe na tratiach rýchlostných skúšok vystriedali vozidlá špecifikácie WRC, či S2000, či S1600, ktoré majú samozrejme diváci možnosť sledovať aj v rámci Majstrovstiev sveta v rally jazdiace sa po celej zemeguli.


V dnešných časoch na slávu, ktorou bola opradená Rally Tribeč však môžeme žiaľ už iba spomínať. A práve preto sa topoľčiansky organizátor  pod záštitou primátora mesta Topoľčany Ing. Petra Baláža po dlhých takmer dvadsiatich piatich rokoch rozhodol prilákať desaťtisíce divákov späť ku rally tratiam a opäť oživiť rally tradíciu v tomto nádhernom kraji.